Ukupno: 191212

Dan planeta Zemlje
Autor: Administrator , 21. 4. 2017.

Naš najveći dom slavi svoj dan. Što i Vi možete učiniti?

• Staklo i papir  su materijali koji se u potpunosti mogu reciklirati, stoga staklene boce , karton i papir odlažite u posebno označene kontejnere.
  •   Baterije sadrže teške metale koji zagađuju okoliš. I za njih postoje posebni kontejneri u koje se trebaju odlagati.
  • Za razgradnju plastičnih boca u prirodi potrebne su stotine godina.  I njih možete odložiti u posebne kontejnere ili ih vratiti u trgovine koje nude tu mogućnost uz povratnu naknadu.
  •   Racionalno koristite vodu.

Štedite energiju, gasite sva svjetla i kućanske aparate kada Vam ne trebaju

Dan planeta Zemlje

Obilježavanje Dana planeta Zemlje usmjereno je prema zaštiti prirodnih resursa . Ovim se Danom želi skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Naglim razvojem industrije i porastom potrebe za energijom dolazi do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu i povećanog iskorištavanja fosilnih goriva. U Hrvatskoj se reciklira tek oko 10% otpada, a plan je dostići 50% recikliranja do 2020.godine.

Počeci obilježavanja Dana planeta Zemlje sežu u 1970. kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem SAD-a održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi, a prozvana je "nacionalnim skupom o okolišu".

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kada je u manifestacijama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo veliki poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. Ujedinjeni narodi proglasili su 2009. godine 22. travnja i "Međunarodnim danom planeta  Zemlje".

Naš najveći dom slavi svoj dan. Što i Vi možete učiniti?

•   Racionalno koristite vodu.
  •   Štedite energiju, gasite sva svjetla i kućanske aparate kada Vam ne trebaju  .

Prisjetimo se akcije uređenja Postirskih plaža posvećene Danu planeta Zemlje. (Prilog u fotogaleriji.)

Učenici članovi Eko patrole i koordinatorica Eko škole