Ukupno: 191187

Obilježavanje stradanja Vukovara
Autor: Administrator , 16. 11. 2016.

"... Jer tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude... Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka?" (Priča o gradu, S. Glavašević)

U ozračju nedavno proslavljene svetkovine Svih Svetih, 1. studenoga, i nadolazećega obilježavanja Dana Vukovara, 18. studenoga, učenici 8. razreda rado su se odazvali u pripremi dvaju prigodnih panoa u hodniku naše škole kojim su htjeli na simboličan način izraziti svoju ljubav prema žrtvama grada heroja – Vukovara. Ove će godine 18. studenoga biti upriličeno sjećanje na 25. godišnjicu stradanja toga grada u Domovinskomu ratu, simbola otpora srpskoj ratnoj agresiji na Hrvatsku.

Vrijedni sudionici izvannastavnih aktivnosti iz vjeronuaka svoje su vrijeme zajedno s učiteljem Jadranom Bašićem darovali u pripremi panoa s porukom "Vukovaru s ljubavlju". Osmišljene svijeće od kolaž papira s popratnim porukama, uglavnom biblijskoga sadržaja, izložene su u prizemlju škole. Biblijskim motivima poruka je zajednička – zemaljska žrtva, stradanje i smrt svoj smisao pronalaze u zagrobnom životu. Tako svijeće simboliziraju život i vjeru u zajedništvo s onima koji su za zemaljskoga života dijelili naše radosti i žalosti, nadanja i stremljenja. Posebno s onima koji su svoje živote utkali u slobodu Domovine i njezinih žitelja.

Na panou "Sjećanje na Vukovar" učenici Lorenn Matulić, Antonio Matulić, Tomislav Škarić, Marko Cvitanić, Vana Marović i Ema Cindrić kroz dodatnu nastavu iz povijesti pripremili su sa svojom učiteljicom Kristinom Novaković prigodne sadržaje s fotografijama koje prikazuju grad Vukovar i njegovo stradanje za Domovinskoga rata. Njima se priključio i učenik Dragan Virag sa sastavom o Vukovaru. Kroz izloženi rad učenici su nas približili početku studenoga 1991. godine kada je došlo do opsade te bogate i lijepe metropole istočne Slavonije. Na panou posebno je mjesto pripalo Mili Dedakoviću zvanom Jastreb, zapovjedniku obrane Vukovara, u kojoj je sudjelovalo nešto manje od 2.000 branitelja, zatim Blagi Zadri, kao i Siniši Glavaševiću koji je izvještavao iz Vukovara tih ratnih dana. Spomenuta je vukovarska bolnica s njezinom ravnateljicom dr. Vesnom Bosanac te simbol grada – vodotoranj iz 1968. godine.

JADRAN BAŠIĆ